کتاب آکوستیک اتاق

آکوستیک اتاق

مقدمه

این کتاب قصد دارد تا مبانی آکوستیک اتاق را به صورت سیستماتیک و جامع ارائه دهد تا اطلاعات ارائه شده به این ترتیب برای طراحی آکوستیک اتاق ها و به عنوان راهنمایی برای تکنیک های اندازه گیری مرتبط مورد استفاده قرار گیرد.

این اصول دو جنبه دارند:

تولید و انتشار صدا در یک محفظه، که فرآیندهای فیزیکی هستند که با زبان فیزیکدان و مهندسین قابل توصیف هستند؛ و عوامل فیزیولوژیکی و روانشناختی که از اهمیت اساسی برخوردارند. این وابستگی متقابل و برابری، اهمیت هر دو جنبه از آکوستیک را می رساند.

در این کتاب وزن یکسانی به توصیف موج و هندسه میدان‌های صوتی داده می‌شود، اولی درک اساسی‌تری را ارائه می‌کند، دومی خود را به کاربرد عملی می‌رساند.

آکوستیک اتاق

همه ما می دانیم که یک سالن کنسرت، تئاتر، اتاق سخنرانی یا یک کلیسا ممکن است «آکوستیک» خوب یا ضعیفی داشته باشد.
تا آنجا که به گفتار در این اتاق‌ها مربوط می‌شود، قضاوت در مورد کیفیت آنها با درجه‌بندی سهولت درک کلام گفتاری نسبتاً ساده است. با این حال، قضاوت در مورد آکوستیک یک سالن کنسرت یا یک خانه اپرا به طور کلی دشوارتر است، زیرا به تجربه قابل توجه، فرصت مقایسه و گوش انتقادی نیاز دارد.
با این حال، حتی اتاق‌هایی که عموماً بی‌اهمیت در نظر گرفته می‌شوند یا فضاهایی مانند راه‌پله‌ها، کارخانه‌ها، محل اقامت مسافران در ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها ممکن است ویژگی‌های صوتی متفاوتی از خود نشان دهند.
آنها ممکن است به خصوص پر سر و صدا یا به طور استثنایی ساکت باشند.

آکوستیک اتاق


اغلب تصور می شود که طراحی صوتی یک اتاق یک امر تجربی است و نمی توان آکوستیک خوب را در اتاقی با همان دقتی که یک راکتور هسته ای یا وسیله فضایی طراحی می شود طراحی کرد.
به این باور عمومی که آکوستیک اتاق حداقل با هر گونه اطمینانی فراتر از محدوده محاسبات یا پیش بینی است، وزن بیشتری اضافه کنید، و باید گفت مطالعه آکوستیک اتاق علاوه بر اینکه یک علم است یک هنر نیز بشمار می رود.
یک مشاور آکوستیک در هر پروژه، هر سالن تئاتر، سالن کنسرت یا اتاق سخنرانی که باید طراحی شود، با موقعیت کاملاً جدیدی روبرو می شود و اگر بر دانش آکوستیک اتاق مسلط نباشد، صرفاً انتقال تجربه موارد قبلی به پروژه جدید نمی تواند راه گشا باشد و راه را بر اشتباهات ببندد. بر همین اساس مسلط بودن بر علم آکوستیک اتاق برای هر طراح آکوستیک یک امر ضروری است.

لینک دانلود فایل پی دی اف کتاب:


کتابهایی که توصیه می شوند:

کتاب روش المان مرزی در آکوستیک

کتاب آکوستیک معماری و آکوستیک محیطی

کتاب صدا و لرزش ساختاری

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *