پروژه آکوستیک

برای انجام هر گونه پروژه آکوستیک می توانید با شماره 09303196236 تماس حاصل فرمایید، و یا می توانید از طریق آدرس ایمیل  info@AVanalyse.com و راه های ارتباطی ما در شبکه های اجتماعی که در پایین این صفحه هستند با ما در تماس باشید.

در ادامه شما را با مراحل مختلف یک پروژه آکوستیک آشنا می نماییم.

مراحل یک پروژه آکوستیک

در اینجا قصد داریم شما را با روند صحیح آکوستیک کردن یک فضا آشنا نماییم. برای آکوستیک کردن هر فضایی در قدم اول نیاز است که شرایط آکوستیکی آن فضا مورد بررسی قرار بگیرد. برای این کار لازم است پارامترهای آکوستیک آن فضا بطور دقیق اندازه گیری گردد. بعد از اندازه گیری نوبت به تحلیل و بررسی داده های اندازه گیری می رسد.

بعد از بررسی داده های اندازه گیری باید طرح مناسب برای فضای مورد نظر توسط نرم افزارهای مختص به طراحی آکوستیک از جمله نرم افزار های ODEON و COMSOL MULTIPHYSICS تهیه گردد.

در مرحله نهایی طرح تهیه شده می بایست توسط تیم متخصص در این زمینه پیاده سازی و اجرا گردد. در حین اجرا و بعد از اتمام کار نیز لازم اندازه گیری انجام گیرد.

آکوستیک

اندازه گیری

پارامترهای آکوستیکی بسیار متعددی وجود دارد که هر کدام بیانگر مشخصه و ویژگی منحصر به فردی می باشد. در هر پروژه آکوستیک در فضای مورد نظر با توجه به کاربری آن یک سری از پارامتر های آکوستیکی دارای اهمیت هستند.

به عنوان مثال تراز نوفه زمینه ، زمان واخنش ، وضوح گفتار ، نرخ واپاشی فضایی ، شاخص افت صدا و بسیاری پارامتر دیگر که هر کدام برای مشخصه خاصی از اتاق اندازه گیری می شوند.

اندازه گیری پارامترهای آکوستیکی یک فضا توسط تجهیزات منحصر به فردی انجام می شود. در این زمینه تجیزات متعددی ساخته و استفاده می شود. نکته مهم در این زمینه این است که اندازه گیری باید توسط دستگاهی انجام شود که در آزمایشگاه کالیبره شده باشد.

عمل کالیبراسیون دستگاه اندازه گیری جهت اطمینان از درست کار کردن و دقیق بودن دستگاه انجام می شود. این کار توسط کالیبراتور های بسیار دقیق می تواند در آزمایشگاه و یا در محل اندازه گیری انجام گیرد.

از برند های بسیار دقیق و معتبر در زمینه اندازه گیری آکوستیک می توان کمپانی (Brüel & Kjær) B&K دانمارک ، کمپانی ، کمپانی NTI audio سوئیس ، کمپانی Larson Davis امریکا و چند برند معتبر دیگر را نام برد.

نکته بسیار مهم در اندازه گیری پارامترهای آکوستیکی این است که نحوه و روش اندازه گیری پارامتر مربوطه مطابق با استاندارد اندازه گیری آن پارامتر باشد در غیر اینصورت داده های بدست آمده قابل استناد نخواهند بود و می تواند منجر به یک طراحی نادرست گردد.

آکوستیک

طراحی

مهمترین بخش از یک پروژه آکوستیک بخش انجام طراحی آن است. اهمیت این بخش به این دلیل است که یک طراحی خوب می تواند با صرف کمترین هزینه می تواند بهترین کیفیت آکوستیکی را برای ما امکان سازی نماید.

بهترین نرم افزار طراحی آکوستیک فضاها نرم افزار ODEON می باشد که برای آشنایی با این نرم افزار می توانید مقاله مربوط به این نرم افزار را در اینجا مطالعه نمایید.

نرم افزار تخصصی دیگر که برای طراحی آکوستیک یک پروژه آکوستیک می تواند استفاده شود نرم افزاز COMSOL MULTIPHYSICS است. با این نرم افزار می توانیم طراحی آکوستیک داخلی یک فضا را انجام دهیم.

از نرم افزار متن باز در این زمینه هم می توانیم نرم افزار ISIMPA را معرفی نماییم.

آکوستیک معماری

اجرای پروژه آکوستیک

پیاده سازی و اجرا همواره یکی از بخش های چالش برانگیز هر پروژه آکوستیک می باشد. این موضوع زمانی که ما با سازه های خاص مواجه هستیم خود را نشان می دهد.

پیاده سازی طرح هایی با معماری داخلی بسیار پیچیده همچون سالن های بزرگ موسیقی یا به اصلاح سالن های اپرا ، سالن های آمفی تئاتر از پیچیدگی های بسیار بالایی برخوردار است چرا در این گونه از فضاها رفتار صوت نیز بسیار پیچیده است و از این نیاز است که در تمام مراحل کارشناس آکوستیک در کنار پروژه باشد.

در پایان باید گفت که برای انجام یک پروژه آکوستیک بطور صحیح نیاز است همه این مراحل به درستی پیش بروند تا بتوان فضایی با پاسخ آکوستیکی مناسب داشته باشیم.

آکوستیک معماری